אלימות במשפחה וצווי הגנה

למרבה הצער, אלימות במשפחה הנה תופעה שכיחה בישראל ואנו נתקלים בה כמעט חדשות לבקרים.  תופעה מכאיבה זו, יכולה לשבש את חיי המשפחה, תוך כדי חשיפת בני המשפחה לסיכון ממשי לחייהם. שימוש בכלים אשר מציבה מערכת המשפט, תוך הסתייעות בייצוג משפטי של עו"ד מומחה בדיני משפחה, יכולים לסייע רבות בדרך להגנה מקסימלית מפני בן המשפחה האלים.

יודגש כי אלימות במשפחה יכולה להיות אלימות פיסית, אלימות מילולית או אלימות התנהגותית. 

002הימנעו מסיכונים מיותרים!

אחת הדרכים להתמודד עם אלימות במשפחה, היא על ידי הגשת בקשה להוצאת צו הגנה נגד בן המשפחה האלים. הצו נועד לספק הגנה מיידית למי שמצוי באיום ממשי ולהרחיק את האדם המאיים ממרחב המחייה שלו. נוכח הרגישות והמורכבות של תחום האלימות במשפחה והיות הצעד של הרחקת אדם מביתו ומסביבתו הנו צעד קיצוני וקשה, ליווי של עו"ד מומחה בתחום דיני משפחה, הינו חשוב ביותר.

מהו צו הגנה ובאילו מקרים הוא תקף?

במקרים של אלימות במשפחה, לצד ההליך הפלילי המותנה בהגשת תלונה למשטרת ישראל, ניתן לבקש מבית המשפט צו הגנה מיידי נגד בן משפחה אלים מכוח החוק למניעת אלימות במשפחה – התשנ"א 1991.

צו הגנה זה, נועד להעניק פתרון מיידי ומהיר, לצורך הרחקת בן משפחה פוגע ואלים מהסביבה אותה הוא מסכן. הצו אוסר על הצד האלים להטריד את בן משפחתו בכל מקום ובכל דרך ולשלול ממנו את השימוש בנכס למרות זכויותיו בו.

צו הגנה יינתן על ידי בית המשפט באחד מהמקרים הבאים:

  • בסמוך להגשת הבקשה לצו הגנה, נהג בן המשפחה באלימות בבן משפחתו, ביצע בו עבירת מין או כלא אותו שלא כדין.
  • התנהגותו של בן המשפחה נותנת בסיס סביר להניח כי הוא מהווה סכנה גופנית ממשית לבן משפחתו או שהוא עלול לבצע בו עבירת מין.
  • בן המשפחה התעלל בבן משפחתו התעללות נפשית מתמשכת, או התנהג באופן שאינו מאפשר לבן משפחתו ניהול סביר ותקין של חייו.

חשוב לדעת כי צו הגנה מכוח החוק למניעת אלימות במשפחה, ניתן כלפי בן משפחה בלבד. במידה שהוטרדתם הטרדה בכל דרך שהיא על ידי צד ג' שאינו בן משפחה, קיימת אפשרות להוצאת צו הגנה נגדו מכוח החוק למניעת הטרדה מאיימת.

במסגרת החוק למניעת אלימות במשפחה, קיימת הגדרה רחבה לבן משפחה. בן משפחה ייחשב בן זוג לרבות ידוע בציבור, הורה או בן זוג של הורה, הורה של בן זוג או בן זוגו של ההורה, סב או סבתא, אח ואחות ועוד, לרבות מי שהיו בני משפחה בעבר.

ההבדל בין צו הגנה לבין צו הרחקה

מרבית המשפחות אינן מתלוננות באופן מיידי במשטרה או בפני מערכת המשפט, אך כאשר הן בוחרות לעשות זאת, יכולה המשטרה, לאחר הגשת תלונה, להוציא צו הרחקה כנגד הגורם המאיים וזאת למשך תקופת זמן מוגבלת אשר לרוב לא תעלה על תקופה של חודש ימים. עם תום תקופה זו או במקביל לה, ניתן לפנות לבית המשפט למתן צו הגנה, אשר יכול להינתן לתקופות ממושכות יותר.

נטל הראיה במסגרת צו ההגנה מונח על כתפי המבקש ועליו להוכיח לבית המשפט כי קיימת הצדקה למתן הצו ולכן בשלב זה היוועצות בעו"ד מומחה בדיני משפחה היא חשובה ביותר.

הדיון בצו ההגנה

הבקשה למתן צו הגנה תידון עוד באותו יום של הגשת הבקשה. בית המשפט רשאי להוציא צו הגנה במעמד צד אחד כנגד הצד הפוגע לתקופה של עד שבעה ימים. לאחר תקופה זו יתקיים דיון נוסף במעמד שני הצדדים, אשר בסופו יחליט בית המשפט האם הוא מאריך את צו ההגנה ולמשך איזו תקופה. בשלב זה בדרך כלל ייחקרו הן הפוגע והן הנפגע.

תוקפו של צו ההגנה

מאחר שצו ההגנה שולל את חופש התנועה של האזרח ומגביל באופן ניכר את חירותו, תוקפו מוגבל בזמן. תוקפו של צו הגנה לא יעלה על שלושה חודשים, אולם בית המשפט רשאי להאריך את תוקפו מעת לעת לפי הצורך לתקופה נוספת וזאת עד לתקופה כוללת של חצי שנה. במקרים מיוחדים, בית המשפט רשאי להאריך את הצו על פי הצורך ומנימוקים מיוחדים שירשמו בהחלטתו לתקופה כוללת שלא תעלה על שנה.

סובלים מאלימות במשפחה? ניתן נגדכם צו הגנה שלא בצדק? אל תהססו לפנות עוד היום לקבלת מידע נוסף
ו/או לקביעת פגישת ייעוץ
וביחד נבחן ברגישות ובזהירות הנדרשת את דרך הפעולה הנכונה ביותר עבורכם בהתאם לנסיבות המקרה, תוך עמידה על זכויותיכם ושמירה על ביטחונכם.

מעוניינים לקבל פרטים נוספים ו/או לקבוע פגישת ייעוץ?
חייגו עכשיו לטלפון 03-6007272 או 054-4666566
לחצו כאן למעבר לטופס יצירת קשר