גישור

נקלעתם למבוי סתום בחיי הנישואין? מעוניינים לסיים את החיים המשותפים? הליך הגירושין הינו הליך המלווה בכאב ובחוסר נעימות לשני בני הזוג. לרוב, תחושת העלבון, הכעס וחוסר האמונה, הרצון לנקמה ולמקסום הישגים גובר ומעצים את המחלוקת בין בני הזוג והם מוצאים את עצמם נגררים לניהול מלחמה ארוכה ומייגעת בבתי המשפט, הגובה מחיר כלכלי ונפשי בעבור כל אחד מבני הזוג ומעמיקה את הסכסוך.

אפשר גם אחרת!

ניתן לפתור את הסכסוך ולהסדיר את המחלוקות בכל אחד ואחד מהרכיבים בהם עוסקים הגירושין מחוץ לכותלי בית המשפט בדרכי שלום, תוך מזעור הפגיעה הן בילדים והן בבן/בת הזוג וזאת באמצעות קיומו של הליך גישור אצל מגשר מוסמך.

הליך הגישור

002מטרתו של הליך הגישור הוא לגשר בין הצדדים לצורך סיום המחלוקת ומתן מענה הולם לפתרון הסכסוך מחוץ לכותלי בית המשפט.

חשוב לדעת כי ניהול ההליך מחוץ לכותלי בית המשפט אינו אומר שעליכם לוותר על האינטרסים שלכם ועל זכויותיכם.

הליך הגישור הינו הליך הידברות בו נפגשים בני הזוג עם מגשר ניטראלי, אשר מטרתו לסייע לבני הזוג לנהל משא ומתן ולהגיע להסכמות בנוגע לכל המחלוקות הקיימות ביניהם לשם יישוב הסכסוך בדרכי נועם ולהביאם מרצון להסכם מאוזן אשר מגן על זכויותיהם ועל טובת ילדיהם המשותפים.

חשוב לציין כי הליך הגישור הינו הליך וולונטרי וכל צד רשאי להפסיקו בכל עת. הבחירה בהליך הגישור נעשית מתוך רצון אמיתי של בני הזוג להגיע לפתרון צודק אשר יהיה מוסכם על שניהם.

בשונה משופט או בורר, המגשר אינו יכול לצוות על הצדדים דבר, דהיינו, אין בסמכותו של המגשר להכריע בסכסוך ולקבוע החלטות המחייבות את הצדדים, אלא תפקידו לנהל את ההליך, לסייע לצדדים לגלות את הצורך האמיתי של כל אחד ואחד מהם ולתת לו מענה אשר יוביל לסיום הסכסוך בדרך של הסכמה.

כמו כן, בעוד שבניהול תביעות בבית המשפט הצדדים נאבקים זה בזה ויש צד מנצח וצד מפסיד, הגישור מאפשר תוצאה של Win-Win, כלומר רווח הדדי לשני הצדדים וזאת על ידי עיצוב הסכם על פי צורכיהם ורצונותיהם של כל אחד מהם.

השגת ההסכם תלויה ברצונם של הצדדים והלכה למעשה, ההסכם מהווה (לאחר אישורו בבית המשפט לענייני משפחה או בבית הדין הרבני) פסק דין שתוכנו וניסוחו נקבעו על ידי הצדדים עצמם.

מה כולל הליך הגישור?

לאחר שבני הזוג הסכימו לפנות למגשר חיצוני מוסמך, תיערך פגישת היכרות בין הצדדים למגשר, במהלכה ייערכו תיאום ציפיות מהליך הגישור והסבר על פרוצדורת ההליך.

על מנת להגיע לתוצאות מקסימאליות, חשוב כי הצדדים יתחייבו לניסיון הליך הגישור, מתוך רצון כן ואמיתי להגיע לפתרון המחלוקות.

פגישות הצדדים עם המגשר יכללו הן מפגשים משותפים והן מפגשים עם כל צד בנפרד. חשוב לדעת כי הפגישות אשר נערכות עם הצדדים בנפרד הנן חסויות וכל מידע שיימסר במהלך הפגישות הנפרדות, לא יימסר לצד השני, אלא בהסכמת הדובר.

במסגרת ההליך, ישמעו המחלוקות הקיימות בין הצדדים, עמדותיהם בסכסוך וצרכיהם של כל אחד מהם, כמו כן ייבחנו פתרונות אפשריים תוך מטרה להגיע להסכם כולל המקובל על הצדדים, המעגן בתוכו את כל רכיבי הסכסוך.

בין הסוגיות העולות בהליך הגישור, ניתן למצוא בין היתר את אופן חלוקת הרכוש, מזונות, משמורת הילדים והסדרי הראייה.

חשוב לדעת כי את ההסכם אשר גובש בהליך הגישור, יש להגיש לאישור בבית המשפט לענייני משפחה או בבית הדין הרבני על מנת שיקבל תוקף של פסק דין.

יתרונות הליך הגישור
  • הליך וולונטרי – מדובר בהליך המתנהל על פי רצון הצדדים וכל צד רשאי להפסיקו בכל עת.
    כמו כן, אין מדובר בפסיקה של בית המשפט שהצדדים אינם שותפים לה, אלא בהסכם שהוא פרי הסכמות הדדיות והצדדים השתתפו בהכנתו.
  • חיסכון בכסף – עלות ניהול הליכים בבית המשפט (שכר טרחת עו"ד, הוצאות משפט, תשלום אגרות בית משפט ועוד) גבוה באופן ניכר מעלות הליך הגישור בשל היותו קצר יותר. הצדדים מנהלים הלכה למעשה, הליך אחד אשר נמצא בשליטתם.
  • חיסכון בזמן – פנייה לבית המשפט עלולה לגרור אתכם למאבק משפטי ארוך ומייגע העלול להימשך שנים ארוכות, בעוד שהליך הגישור הינו הליך יעיל וממוקד המתנהל בקצב הצדדים. לרוב, ניתן יהיה להגיע להסכם כולל תוך מספר פגישות בודדות.
  • סודיות – הליך הגישור הינו סודי לכל אורכו, על המגשר חלה חובת סודיות האוסרת עליו לעשות שימוש במידע אשר נמסר לו במסגרת ההליך. כמו כן, גם אם הליך הגישור אינו צלח והצדדים מחליטים לנהל את הסכסוך בבית המשפט, הרי שאין ביכולתם להציג ולעשות שימוש בכל שהתרחש בתוך הליך הגישור כראיה בבית המשפט ואין ביכולתם להזמין את המגשר למסור עדות.
  • כולם מנצחים – בעוד שבניהול תביעות בבית המשפט יש מנצח ויש מפסיד, השגת הסכם בהליך הגישור תלוי ברצונם של הצדדים בלבד.
  • פתרון נעים לסכסוך – מעל לכל, היתרון המשמעותי בהליך הגישור הינו הפיכת הסכסוך לנעים יותר, יצירת קרקע נוחה ופורייה לקיומה של תקשורת פתוחה בין הצדדים, ללא מלחמות ומשאבים הגורמים ליצירת משקעים מיותרים.

במסגרת תפקידי כמגשרת מוסמכת, אני מעניקה שירותי גישור מקצועיים ומסייעת לבני הזוג לנהל דו שיח אשר יחשוף בפניהם את עמדותיהם ורצונותיהם של כל אחד מהצדדים. צרו קשר עם משרדי וביחד נגיע לפתרון הוגן וצודק המקובל עליכם ובכך תוכלו לסיים בדרך יעילה ומהירה את כל המחלוקות ולהגיע להסכם כולל וזאת מבלי להיגרר להליך ארוך ומייגע בבית המשפט שתוצאותיו עלולות להיות לא נעימות ובכך לחסוך מלחמות מיותרות. 

מעוניינים לקבל פרטים נוספים ו/או לקבוע פגישת ייעוץ?
חייגו עכשיו לטלפון 03-6007272 או 054-4666566
לחצו כאן למעבר לטופס יצירת קשר