הסכם ממון

עריכתו של הסכם ממון בפיקוחו של עורך דין המומחה בדיני משפחה, יכול לחסוך מכם עימות משפחתי ארוך ומייגע אשר עלול לשאוב מכם בבוא העת התדיינות בבית המשפט לענייני משפחה או בבית הדין הרבני ואיתו זמן, כסף ועוגמת נפש. יתרה מכך, על רקע שכיחותם של תיקי הגירושין במדינת ישראל, הופך הסכם הממון לתופעה שהולכת וצוברת תאוצה. הסכם ממון מגן מפני סחיטה, יוצר וודאות שבצידה יציבות ובטחון במערכת היחסים כאשר כל צד יודע את חובותיו וזכויותיו.

מה כולל הסכם הממון?

002הסכם ממון סטנדרטי יכלול מספר סעיפים חיוניים, כאשר באופן טבעי הראשון שבהם יסדיר את חלוקת הרכוש בין בני הזוג במקרה של פרידה. כך למשל, אם בני הזוג מתכננים לרכוש דירה או בית, נכון יהיה להסדיר מראש את היקף זכויותיהם של כל אחד מהצדדים בנכס בהתאם להיקף ההשקעה הראשונית בו. בהקשר הזה חשוב מאוד לציין כי בניגוד לדעה הרווחת, הרי שעריכתו של הסכם הממון לא פוסלת ו/או שוללת את האפשרות לקבוע כי כל הנכסים יחולקו שווה בשווה.

סעיף נוסף אשר עשוי לכלול הסכם הממון, יעסוק ישירות באופן חלוקת הנכסים אשר נצברו לפני תחילתם של החיים המשותפים עם בן או בת הזוג. סעיף זה רלוונטי בעיקר למקרה בו בן/בת הזוג מגיעים למערכת היחסים עם רכוש אשר צבר טרם כניסתו לחיים המשותפים.

הסכם הממון יכול להגדיר שיתוף בנכס ספציפי וכן יכול להגדיר הפרדה רכושית מלאה, בהתאם לנסיבות החיים.

כמו כן, הסכם הממון יכול להיות מדורג ולהפוך מהסכם הפרדה רכושית בתחילת הנישואין, להסכם של שותפות מלאה כעבור מספר שנות נישואין.

באפשרות בני הזוג לקבוע בהסכם הממון מהו מועד הקרע/מועד הפירוד, דהיינו המועד ממנו ואילך כל רכוש שיצבור כל אחד מהצדדים יהא בבעלותו הבלעדית ובכך למנוע התדיינות מיותרת בבתי המשפט.

חשיבותו של הסכם ממון

ישנן מספר סיבות אשר בגינן מומלץ לערוך הסכם ממון:

  • מומלץ לערוך הסכם ממון אם אחד הצדדים (או שניהם) מבקש להבטיח לעצמו חזקה בלעדית ברכוש אשר רכש או ניתן לו לפני הנישואין, כך שבמקרה של פרידה, לא תהיה לצד השני כל זכות לדרוש את חלקו ברכוש זה.
    לא פעם, מתייחס הסכם ממון מסוג זה במפורש לנכס מקרקעין שנמסר לידי אחד מבני הזוג על ידי ההורים/הסבים וכיו"ב.
  • אם סיימתם קשר אחד ואתם מתעתדים להיכנס כעת לקשר נוסף, הסכם הממון יסייע לכם להגן על הרכוש אשר צברתם במערכת היחסים הקודמת וזאת על מנת להתחיל את החיים המשותפים שלכם בפרק ב', בנחת וברוגע מבלי חשש למשקעים עתידיים.
    בהקשר זה ראוי לציין כי, עריכת הסכם ממון מבעוד מועד בשילוב של עריכת צוואה, תמנע את התרחיש הבעייתי מכל: מלחמה עתידית בין ילדיו ויתר יורשיו של אחד הצדדים שהלך לעולמו לבין הצד השני.
מועד חלוקת הרכוש

בהסכם הממון קיים סעיף נוסף שחשוב לתת עליו את הדעת – סעיף איזון המשאבים. אם באתם בברית הנישואין אחרי שנת 1974 ולא ערכתם הסכם ממון מקדים, על פי הוראות חוק יחסי ממון, לרוב חלוקת הרכוש בפועל ואיזון המשאבים אמורים לצאת לפועל לאחר פקיעת הנישואין (מועד הגירושין או פטירת מי מבני הזוג) וכל ניסיון לחלק את הרכוש יהיה כרוך בגיוס הסכמתו של הצד השני, וזאת כאמור לצד ניהולו של הליך ארוך ומייגע בין כתלי בית המשפט. בדיוק מסיבה זו מבקש סעיף איזון המשאבים בהסכם הממון, לקבוע מפורשות מהו מועד איזון המשאבים, כאשר הכוונה היא למועד בו יחולק הרכוש בין בני הזוג בפועל.

אישור ההסכם

לאחר עריכתו של הסכם הממון וחתימתו על ידי הצדדים, על מנת שיוענק לו תוקף משפטי מחייב, על הצדדים לקבל את אישורו של בית המשפט.
בית המשפט מזמן את הצדדים להופיע בפניו ומוודא כי בני הזוג חתמו עליו מרצון חופשי וכי הם מבינים את מכלול הוראות ההסכם והשלכותיהן ומעניק לו תוקף של פסק דין.

סייג לסעיף זה, הוא היכולת לאשר את הסכם הממון אצל נוטריון מורשה ו/או רשם נישואין וזאת אם בני הזוג טרם נישאו.

חסכון בזמן, כסף ועוגמת נפש

לא מומלץ לנסח את הסכם הממון באופן עצמאי, שכן מדובר בסוגיות הרות גורל שיש להן השלכות על עתידכם ולכן מומלץ כי עו"ד מומחה בתחום דיני המשפחה יערוך עבורכם את הסכם הממון ויעניק לכם את הייעוץ המשפטי הנחוץ אשר יחסוך מכם בעתיד זמן, כסף והתדיינות ארוכה ומיותרת בבתי המשפט.

פנייה משותפת של הצדדים לעורך דין מוסכם מבעוד מועד תהפוך את הכנתו של הסכם הממון ללא יותר מפרוצדורה קלילה, מהירה ופשוטה.

עומדים להינשא? התחתנתם ואתם רוצים להסדיר את ענייני הרכוש? ידועים בציבור?

פנו עוד היום לתיאום פגישה אישית אשר במהלכה נמפה את הרכוש העומד לרשותכם ו/או את הרכוש והנכסים אותם אתם מתעתדים לרכוש ולאחר מכן, אנסח עבורכם את הסכם הממון בצורה הטובה ביותר ובאופן שישקף את רצונכם כפי שהובע בפניי וכל שיישאר הוא לחתום עליו, לאשרו ולהתחיל את חייכם המשותפים ברגל ימין.

מעוניינים לקבל פרטים נוספים ו/או לקבוע פגישת ייעוץ?
חייגו עכשיו לטלפון 03-6007272 או 054-4666566
לחצו כאן למעבר לטופס יצירת קשר