כתובה

יום החתונה הגיע, ההתרגשות בשיאה, הכלה בהכנות אחרונות בחדר הסמוך והאורחים כבר ממתינים באולם ואז, רגעים ספורים לפני טקס החופה המרגש, נלקח הבעל לחדר צדדי ומתבקש לחתום בנוכחות הרב ובני המשפחה על כתובה – אותו מסמך משפטי מחייב המכיל את הסכום שבו יפצה הבעל את האישה במקרה שירצה להתגרש, מבלי שתהיה לו עילת גירושין.

את סכום הכתובה קובע החתן, אשר ירצה בדרך כלל להצטייר על הצד הטוב ביותר ביום חתונתו וימהר לנקוב בסכום גבוה של כמה מאות אלפי שקלים, מבלי להעניק לכך כל מחשבה מוקדמת, אך לא מן הנמנע כי יגיע היום בו עשוי הבעל להתחרט על נדיבותו.

002כאשר מגיע הרגע, יש צורך להיעזר בעו"ד מקצועי על מנת לקבוע את דרך הפעולה וזאת הן לגבי הבעל אשר מבקש לדעת מה הן חובותיו ומה הן האפשרויות העומדות בפניו בכל הקשור לתשלום הכתובה והן לגבי האישה, אשר מבקשת לפעול לצורך קבלת הכתובה שהובטחה לה והוענקה לה על ידי הבעל.

בבואכם לשקול את אסטרטגית הגירושין, חשוב לתת דעתכם לעניין הכתובה, לבחון את השלכותיה ולבדוק מהי הדרך הנכונה ביותר להוביל למימושה של הכתובה או לביטולה והכול בהתאם לאינטרסים אותם אתם מעוניינים לקדם.

מתי האישה זכאית לדרוש את סכום הכתובה ומתי הוא עשוי להישלל ממנה?

על פי המקובל, רשאית האישה לתבוע מהבעל את הסכום הנקוב בכתובה אם הגיש תביעת גירושין מבלי שהייתה לו עילה מפורשת לעשות כן. מטרתה של הגבלה זו טמונה ברצון לעודד את בני הזוג לפתור את המחלוקות בחייהם האישיים מבלי לפתוח בהליך גירושין שניתן להימנע ממנו. כך למשל, אם הבעל חש כי הוא רוצה לעזוב את הבית ללא כל עילה, החיוב בסכום הכתובה נועד להרתיע את הבעל ולגרום לו לחשוב פעמיים בטרם יחליט להשלים את ההליך.
מנגד, במקרים בהם מציג הבעל עילת גירושין, צפוי בית הדין הרבני לפטור אותו מתשלום הסכום הנקוב בכתובה.

בין עילות הגירושין השכיחות ביותר בהקשר זה ניתן למצוא את:

  • עילת הבגידה – כשמה כן היא, אם אין ספק בדבר העובדה שהאישה בגדה בבעלה עם גבר אחר, הרי שהבעל יהיה פטור מתשלום הכתובה ואילו האישה תחויב בגירושין.
  • עילת מעשי כיעור – עילה זו מתייחסת גם היא בעקיפין לתרחיש של בגידה. מדובר במקרים בהם אין הוכחה חד משמעית לבגידתה של האישה בבעלה, או עדות ברורה לכך, אולם קיימת סבירות גבוהה ביותר שאכן בגדה בבעלה.
  • עילת המורדת – זכאותה של האישה לסכום הכתובה תישלל ממנה אם יצליח הבעל להוכיח כי היא מסרבת לקיים עמו יחסי אישות ללא כל סיבה מוצדקת.
  • עילת עזיבת הבית – אם האישה עזבה את הבית ללא כל סיבה מוצדקת, ייטה בית המשפט לקבל את תביעתו של הבעל לגירושין ואף ישלול ממנה את הזכאות לסכום הנקוב בכתובה.

נושא עילות הפטור מתשלום הכתובה הינו נושא מורכב אשר יתברר בפני בית הדין הרבני וכרוך בהלכות הדין העברי.
כמו כן, לסכומים אשר זכאית האישה לקבל מכוח חלוקת הרכוש בין הצדדים, ישנה השפעה על כל הקשור לזכאותה לכתובה ולגובה הסכומים אשר ייפסקו לה בגין הכתובה.

התחייבת בכתובה לסכום אשר אינו תואם את המציאות?

בתי הדין הרבניים מודעים לעובדה שלעתים קרובות נוקבים הבעלים בסכומי כתובה מופרזים שאינם עומדים בקנה אחד עם סכומי הכתובה המקובלים או עם היכולות הכלכליות שלהם. במצב כזה, ייטה בית הדין הרבני לפסוק לחובתו של הבעל סכום נמוך יותר אשר יוכל לעמוד בו וזאת לצד היותו סכום המשקף את רמת החיים של האישה.

חשוב לזכור כי ייתכנו התנהגויות שונות אשר ניתן מכוחן להוביל לשלילת הכתובה ואין המדובר ברשימה ממצה. ייתכנו מקרים רבים בהם בית הדין הרבני יגיע למסקנה לפיה האישה אינה זכאית לכתובתה ועל כן יש לאתר באופן נקודתי את העילה המתאימה.

לקבלת מידע נוסף ולייעוץ פרטני, אני מזמינה אתכם לפנות עוד היום למשרדי המעניק ליווי משפטי מקצועי אישי ומקיף.

מעוניינים לקבל פרטים נוספים ו/או לקבוע פגישת ייעוץ?
חייגו עכשיו לטלפון 03-6007272 או 054-4666566
לחצו כאן למעבר לטופס יצירת קשר