פירוק שיתוף

הליך הגירושין מלווה לעיתים ברגעים קשים, מכאיבים ומורכבים, במיוחד כאשר ישנו רכוש משותף בעל ערך וילדים משותפים.

בדרך כלל תהיה זו הדירה אשר תהווה את הרכוש המשותף שיש לבני הזוג וההחלטה כיצד לנהוג בחלוקתה, מתייחסת אל הליך משפטי המכונה "פירוק שיתוף". הזכות לפירוק השיתוף במקרקעין מעוגנת בסעיף 37(א) לחוק המקרקעין, תשכ"ט-1969 ועל פי הוראותיו "כל שותף במקרקעין משותפים זכאי בכל עת לדרוש פירוק השיתוף". הליך זה מבקש למעשה להסדיר את מכירת הדירה לאחר הגירושין, אך הוא אינו חד משמעי ונלווים אליו מספר אלמנטים שחשוב להכיר.

002את נושא פירוק השיתוף בדירת המגורים ניתן להסדיר באמצעות תביעה לבית המשפט או לחילופין במסגרת הסכם גירושין. כך או כך, חשוב שתגיעו אל שולחן המשא ומתן או לבית המשפט עם הידע המתאים ועם ייצוג מנצח.

מהו הליך פירוק שיתוף?

הליך הפירוק שיתוף נשען על חוק המקרקעין, אשר מגדיר את רוכשי הנכס כשותפים על בעלותו. מכורח הגדרה זו, אחד השותפים (במסגרת הליכי הגירושין, יהיה מדובר בדרך כלל באחד מבני הזוג) יכול להגיש בקשה להליך של פירוק שיתוף בכל עת. בקשה זו למעשה דורשת את מכירתו של הנכס ואת חלוקת התמורה בין בני הזוג.

מדוע הליך זה ממוקם במוקד הדיון של הליך גירושין?

הליך פירוק השיתוף נחשב למורכב ועלול להסתבך במקרה בו אין בין בני הזוג הסכמות. כך למשל, יכול להיות מצב בו בת הזוג תבקש להישאר בבית הצדדים עם הילדים בעוד בן הזוג שאינו מתגורר עוד בדירה, יבקש למכור אותה באופן מיידי.

מכיוון שניתן להכריז על בקשה לפירוק שיתוף בכל עת, משמש לעיתים הליך זה, ככלי להפעלת לחץ על הצד השני באופן אשר יכול להעמיד בסיכון את הצד המעוניין להמשיך ולהתגורר בדירה, במיוחד כאשר ישנם ילדים בתמונה.

אילו מרכיבים עלולים לטרפד את הליך פירוק השיתוף?

למרות שמכירת הדירה וחלוקת התמורה בין בני הזוג אמורה ליצור שוויון בין השניים, ישנם מקרים רבים בהם צד אחד מטרפד את העסקה ופועל בניגוד לרצונו של בן הזוג השני מסיבותיו שלו:

  • חישוב ההשקעה הראשונית ביחס לתמורה העכשווית – שוק הנדל"ן בישראל סובל מתנודות חדות, המתבטאות בעלות רכישה גבוהה מאוד של דירות ומתמורה נמוכה עבור נכס למכירה. על כן, יכול צד אחד להחליט שלא למכור את הנכס ולחכות להצעות טובות יותר ומאידך, יכול הצד האחר לקבל הצעה טובה ולדרוש את הליך פירוק השיתוף. כמו כן, לעיתים צד אחד מבקש לרכוש את חלקו של הצד האחר בדירה, או אז הצד הרוכש ינסה להקטין את שווי הנכס ואילו הצד המוכר ינסה להגדילו.
  • הרצון להתגורר בדירה הנוכחית ולספק קורת גג לילדים - הבית בו גדלו הילדים טרם הליך הגירושין, משמש כסביבה בטוחה עבורם ולכן, בן/בת הזוג אשר במשמורתו מצויים הקטינים ונשאר להתגורר עמם, לא ירצה למכור את הדירה ולהותיר את הילדים ללא קורת גג ולעקור אותם מסביבתם היציבה והמוכרת. כאשר מתגוררים קטינים בדירה, לא יורה בית המשפט על פירוק השיתוף טרם הובטח מדורם של הקטינים וטרם שוכנע בית המשפט כי עם מכירת הדירה יסופק לקטינים מדור חלופי הולם.
  • הרצון להסדרת נושא פירוק השיתוף בדירה כמכלול, יחד עם חלוקת שאר הרכוש – כאשר לבני הזוג ישנו רכוש משמעותי נוסף, פרט לדירת המגורים ובית המשפט טרם הכריע על אופן חלוקתו, יעדיף בית המשפט בנסיבות מסוימות, להמתין עם פירוק השיתוף בדירת המגורים עד אשר ייקבע היקף הרכוש במלואו. בית המשפט יקבע כיצד תחולק דירת המגורים לאחר שיכריע לגבי חלוקת הרכוש בשלמותו. הדבר הינו תלוי שופט ועשוי להשתנות ממקרה למקרה ועל כן בנסיבות אלה מומלץ לקבל ייעוץ משפטי בנושא טרם קבלת החלטה כיצד נכון וכדאי לפעול.

תוצאות הליך פירוק השיתוף נוגעות לא רק לעתידכם הכלכלי לתביעת זכויותיכם על פי חוק, אלא גם עבור עתיד ילדיכם.
לקבלת מידע נוסף ו/או לקביעת פגישת ייעוץ אני מזמינה אתכם לפנות למשרדי, לשמוע על פרטי ההליך באופן המקצועי והמדוקדק ביותר.

מעוניינים לקבל פרטים נוספים ו/או לקבוע פגישת ייעוץ?
חייגו עכשיו לטלפון 03-6007272 או 054-4666566
לחצו כאן למעבר לטופס יצירת קשר