גירושין

הליך הגירושין וסיום החיים המשותפים הינם אירוע דרמטי אשר משפיע על אורח חייו של כל אחד מהצדדים, עתידו הכלכלי ולא פחות חשוב, על הילדים. המדובר בצעד עדין ומורכב, בעל החלטות כבדות משקל המצריך ייעוץ משפטי מקצועי לשם בניית אסטרטגיית פעולה מנצחת המותאמת לנסיבות המקרה. 

במדינת ישראל הדברים מסובכים ומורכבים עוד יותר שכן הן בית המשפט לענייני משפחה והן בית הדין הרבני מוסמך לדון בנושאים הנובעים מהליך הגירושין.

002ההחלטה אם להגיש תביעות ולאיזו ערכאה משפטית להגישן, הינה משמעותית ביותר ובעלת השלכות מרחיקות לכת על ניהול הליך הגירושין ותוצאותיו.

הנושאים העולים במהלך ניהול תיק הגירושין, מחייבים בחינה מדוקדקת על מנת להחליט איזו ערכאה משרתת את האינטרסים שלכם. לפיכך, קיימת חשיבות רבה להיוועצות כבר מהרגע הראשון עם עורך דין המומחה בתחום דיני המשפחה הבקיא ביתרונות ובחסרונות של כל אחת מהערכאות השיפוטיות.

מירוץ הסמכויות בין בית הדין הרבני לבית המשפט לענייני משפחה

כאמור, הסמכות לדון בנושאים הנובעים מהליך הגירושין נתונה הן לבית המשפט לענייני משפחה והן לבית הדין הרבני, קרי סמכות מקבילה וכל אחד מבני הזוג מעוניין שהסוגיות הנובעות מהליך הגירושין יידונו בפני הערכאה אשר תשרת בצורה הטובה ביותר את האינטרסים שלו (יצוין כי הסמכות לדון בגירושין עצמם, הינה בסמכותו הייחודית של בית הדין הרבני).

הכלל הוא כי הערכאה הראשונה אליה הוגשו התביעות, היא זו אשר תהיה מוסמכת לדון בעניין והערכאה השנייה תאבד את הסמכות ותהיה מנועה מלדון בהן ומכאן השם "מירוץ סמכויות". כתוצאה מאותו מירוץ, חשוב להיות עם היד על הדופק שכן הזמן משחק תפקיד קריטי וכל צד ישאף "להקדים" את הצד השני ולפנות לערכאה שתטיב עמו וזאת על רקע הסברה הרווחת (אך הלא תמיד נכונה) לפיה בית הדין הרבני נוטה במרבית המקרים לפסוק לטובת הגבר בעוד שבית המשפט לענייני משפחה יעניק בפסיקתו עדיפות לאישה.
היוועצות עם עורך דין מומחה לפני נקיטת הליכים הינה חשובה ביותר וזאת על מנת לבחון את הסיכויים והסיכונים בהגשת תביעות בכל אחת מהערכאות, את מידת הדחיפות בהגשת התביעות וכן את האפשרות לנהל משא ומתן קודם לנקיטת הליכים משפטיים.

הליך הגירושין

במדינת ישראל, הסמכות הייחודית לדון בענייני נישואין וגירושין נתונה בידי בית הדין הרבני בלבד. כמו כן, זו הערכאה היחידה אשר תקבע אם יש לחייב את הצדדים להתגרש והערכאה היחידה אשר תבצע את טקס הגירושין.

במידה וקיימת בין בני הזוג הסכמה לגירושין, ניתן להגיש לבית הדין הרבני בקשה מוסכמת ומשותפת למתן פסק דין לגירושין. לאחר אישורו של בית הדין הרבני לגירושין, ייקבע מועד לביצוע טקס הגירושין בפועל המכונה " סידור הגט".

במידה ורק אחד הצדדים מעוניין להתגרש והצד השני מסרב לעשות כן, על הצד המעוניין בגירושין להגיש תביעת גירושין לבית הדין הרבני ולהוכיח כי התקיימו אחת מעילות הגירושין על פי הדין העברי (כך למשל, אחת מעילות חיוב האישה להתגרש מבעלה היא בגידתה בו). יצוין כי בדין העברי קיימים הבדלים בין עילות הגירושין של גבר לבין עילות הגירושין של האישה.

הליך הגירושין הינו הליך אשר מצריך בחינה מדוקדקת וליווי מקצועי של עו"ד מומחה בגירושין אשר יסייע לכם לבחון את המטרה ולבנות את אסטרטגיית הפעולה המתאימה ביותר עבורכם.

הליכי משא ומתן והסכם גירושין

בעקבות מירוץ הסמכויות, ישנו חשש כי ללא פתיחת הליכים משפטיים באחת מהערכאות, יפגעו זכויותיו של מי מהצדדים ולפיכך מוגשות תביעות כצעד טקטי לשם שמירת הזכויות ותפיסת הסמכות.

חשוב לדעת כי עצם פתיחת הליכים משפטיים אינו חוסם ערוץ הידברות, קרי איננו מונע מהצדדים להגיע להסכם, שכן במקרים רבים, בד בבד להתנהלות ההליכים המשפטיים מתקיים בין הצדדים משא ומתן ליצירת הסכם גירושין ואף החשיפה להליך המשפטי, מניע פעמים רבות את הצדדים להגיע להסכם.

במידה ובין הצדדים ישנן הסכמות, ניתן לנהל הליך של משא ומתן לשם סיום הסכסוך ולערוך הסכם גירושין אשר יסדיר את כל הסוגיות הנובעות מגירושי הצדדים כגון: מזונות, חלוקת הרכוש, משמורת והסדרי ראיה, הגירושין וכן כל פרט רלוונטי לצדדים.

הסכם גירושין יכול להתגבש הן באמצעות ניהול משא ומתן בין עורכי הדין של הצדדים, הן באמצעות הליך של גישור והן באמצעות פניית הצדדים עצמם לעו"ד על מנת שיגבש עבורם הסכם גירושין.

לאחר חתימת הצדדים על הסכם הגירושין, יש להגישו לבית המשפט לענייני משפחה או לבית הדין הרבני לקבלת אישור ומתן תוקף של פסק דין וזאת על מנת שניתן יהיה לאוכפו.

פנו עוד היום לקבלת מידע נוסף ו/או לקביעת פגישת ייעוץ אשר תסייע לכם להגדיר את המטרה. ביחד נבחן בדקדקנות וברגישות את אסטרטגיית הפעולה המנצחת, המתאימה והנכונה ביותר עבורכם בהתאם לנסיבות המקרה, תוך עמידה על זכויותיכם ושמירה על עתידכם ועתיד ילדיכם.

מעוניינים לקבל פרטים נוספים ו/או לקבוע פגישת ייעוץ?
חייגו עכשיו לטלפון 03-6007272 או 054-4666566
לחצו כאן למעבר לטופס יצירת קשר